» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
6 / 358
»»

kekz ::

Sedaj sem delo prilagodil plačilu. >:D >:D >:D


Če je mogoče to izvesti, je tudi to nekaj vredno. ;)

dronyx ::

V državni upravi je vse mogoče. Postaneš sovražni element vladajočim, plača ti ostane ista, samo nič več ne delaš, oziroma delaš za svojo zabavo. Popoldan, ali pa prek remote VNC dostopa, pa lahko kadarkoli zaslužiš še 1000 evorov ali več na mesec. :P

jerneju ::

V Sloveniji so plače programerjev čedalje nižje. Je to res?

Tody ::

Ni res, čedalje več je codemonkey programerjev :) Povprečje se niža ampak potreba je še vedno velika :D

jerneju ::

Codemonkey?

Pravim, da se nižajo, ker je programerjev preveč.

Fizikalko ::

Slabih je preveč, dobrih pa precej premalo. Štekaš?

sidd ::

@Fizikalko: sicer je to OT, samo tako je na vseh področjih, ne samo v IT. Dober kader je redkost dandanes....
no idea for signature
signed
I

Microsoft ::

Sicer res, da je naslov "IT lalalla", ampak mogoce vseeno ni nic narobe, ce se place primerja se z ostalimi, ki so zaposleni izven IT. Ce vam je tko prav?

Danes sem poslusal ponosno novo zaposlenega ucitelja (je nekje blizu dokoncanja magistra) v OS v okolici LJ. Pa se pohvali s placo, ki je med 1000~1100, s tem da je ene 200 potnih stroskov. "Je kr uredi placa", pravi.

Pa se sprasujem, ce so v drzavni upravi tudi na drugih podrocjih tako gnile place? Ter, vedno se spomnem ob teh davkih, ko Bajuk pravi, da so zmanjsali davek na izplacane place. Pa ne vidim, ne slisim, da bi se to kaj prevec poznalo, tudi od drugih ne slisim, da bi to opazili.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

kekz ::

Kar je več od učiteljske plače npr. v Belgiji. :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Roadkill ::

Učitelji pri nas nikolu niso imeli visokih plač... prej nasprotno.
Ü

Mr.B ::

Učitelj ? ha ha ha
Učitelj ima en kurac... Oni dobijo svoj izobraževalni načrt, skozi tisto papirno oslarijo morajo iti v šolskem letu, in to je sedaj njihovo delo. Ali kaj naučijo ali pa ne, je praktično nepomembno.
Učimo se zase, ne zato da imamo papir v žepu.

Zavedajte se da 99% doktorskih nazivov je vredno nič čez 10l, če se nisi v desetih letih delal konkretno, razen sedel na odobnem sedežu državne uprave, in mahal s papirjem, ter se tolkel po prsih.

Realno gledano papir doktor informacijskih znanj, opravljen pred desetimi leti, nima pojma, če se ni prebiral in študiral nobene knjige...Na basic bo znal, ki se ga je spomnil iz svojih otzroških let, pa nekaj osnovnega C-ja, vse ostalo je za njega čuda i svašta.....

Biti javni oslužbenec, je pomenilo in še vedno pomeni varno službo, ker te kot uradnika, lahko odpustijo samo iz kakšnih krivdnih razlogov, ni pa fora v visokih plačah, ali preseškov.
Pa še v info, kako so naši javni uslužbenci bogi preobremenjeni : Poznam stranko ki ima šest informatikov, pa od pet študira razen šefa, IT pa bi rekel outsorsajo. In razmerej je tako da večina uradnikov, ki ni za šalterjem študira. Jaz v povprečju delam 12 ur na dan, pa imam toliko časa da zvečer dam otroke spat, denar je če hočeš delat...

Samo v lsoveniji je papir vreden nekaj. Danes uni dip pri nas noče štartati z minimalcem, pa čeprav ima lahko super pogoje za napredovanje, ker ve da bo moral konkretno delati, da bo zaslužil primerno plačo, ki bi rastla eksponentn do neke mere...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BluPhenix ::

Učitelj ima en kurac... Oni dobijo svoj izobraževalni načrt, skozi tisto papirno oslarijo morajo iti v šolskem letu, in to je sedaj njihovo delo. Ali kaj naučijo ali pa ne, je praktično nepomembno.

Nekdo, ki nima pojma kakšno je učiteljsko delo. Preseli se z učiteljico za par mesecev in potem, ko boš videl da v bistvu dela več kot ti in da imata praktično zelo malo časa za ga preživet skupaj boš morda pisal manj bedarij. :\

Zavedajte se da 99% doktorskih nazivov je vredno nič čez 10l, če se nisi v desetih letih delal konkretno, razen sedel na odobnem sedežu državne uprave, in mahal s papirjem, ter se tolkel po prsih.

A ti sploh veš, da moraš z doktorskim nazivom večinoma stalno nekaj migat? Da ne govorimo kaj moraš delati za obdržanje akademskih nazivov.

Samo v lsoveniji je papir vreden nekaj.

Kar je po svoje tudi prav, ker veš za pridobiti ta papir je vseeno potrebno nekaj delati (marsikje tudi precej).
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Mr.B ::

Dejstvo je da so se nekateri zelo pizdili ko se je šlo za spremembo nazivov in degredacije le teh kot polsedica Bolonskih ... učnih načrtov......Za kj ste se kregali ? zaradi papiraj in ne zaradi znanja, to je dejstvo. Samo v sloveniji papir nekaj pomeni, zunaj pa kaj znaš, papirej pokaži kasneje... Pri nas so najprej v razpisu minimalne zahteve v papirjih, potem pa kaj znaš...

V šolah žal ne učijo, smo v zamudi v programu...
Seveda pa moraš potem tudi doma kaj narediti....
A je za to učitelj kriv, ali kdo drug, me kaj dosti ne zanima, učim se zase, ostalo pa naj delajo ostali za minimalca, če hočejo...
Kolikor pa se iz fresh učencev vidi, da nimajo nobene ti. zdrave pameti. Znajo vse povedati, po PS., kaj dejansko povejo pa ne razumejo, ampak važno da so po PS zdrdlali za oceno, no po desetih letih takega načina razmišljanja se marsikaj ustavi v glavi....
No sej sedaj v Merkatorju, Madžari filajo police, zakaj le če na zavodu dobiš več:8)
Da si prišel do doktorskega naziva si moral nekaj za to narediti, ampak po nazvu pa se vse ustavi za vsaj nekatere. Pravo delo se šele začne po papirju.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BluPhenix ::

Dejstvo je da so se nekateri zelo pizdili ko se je šlo za spremembo nazivov in degredacije le teh kot polsedica Bolonskih ... učnih načrtov......Za kj ste se kregali ? zaradi papiraj in ne zaradi znanja, to je dejstvo. Samo v sloveniji papir nekaj pomeni, zunaj pa kaj znaš, papirej pokaži kasneje... Pri nas so najprej v razpisu minimalne zahteve v papirjih, potem pa kaj znaš...

Ja vseeno pa je od papirja odvisno, kakšna bo tvoja osnovna plača. In nekdo, ki je bolj garal na faksu dobi isto osnovno plačo, kot nekdo ki je precej lenaril. To pač ni bilo prav. Itak pa so sedaj spet premetali stopnje in kolikor jaz vem je VSŠ spet 7 stopnja.

Da si prišel do doktorskega naziva si moral nekaj za to narediti, ampak po nazvu pa se vse ustavi za vsaj nekatere. Pravo delo se šele začne po papirju.

To lahko poveš kolegu, ki je doktoriral s kemije, da tisto kar je on delal za doktorat, da ni nič. Lahko poveš to tudi kakšnemu doktorju ki je tukajna forumu, bomo videli če se bo strinjal s tabo. Med drugim, nekateri pravo delo začnejo že pred papirjem in znanje ki ga dobivajo na faksu pridno uporabljajo v svojem delu in obratno. Če ti nisi tako delal, je tvoj problem.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Microsoft ::

Jst sem to razumel cisto preprosto; znanje cez cas izugblja tzno vrednost. Simple. Znanje Win98, SQL 7.0 in NT 3.51 danes nima vec prakticno nobene vrednosti, pred 10 leti pa je to vsekakor bilo iskano. So sicer dolocene stvari, ki so in bodo se dolgo z nami (hm recimo IPv4, pa se ta se pocasi seli naprej), vendar je tudi dosti stvari oz. podrocji, kjer se vsebina hitro spreminja.

Mr.B, ce ni skrivnost, kaksno delo opravljas? Sprasujem, ker vidim "MCP" in predvidevam da si na MS podrocju.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Gandalfar ::

Dajte no. Ce delas doktorat pomeni, da nekaj novega izumljas v industriji in razmisljas predvsem na veliko visji ravni kot ucenje na pamet API klicev, kot je zadevo zbanaliziral Msft.

kekz ::

Meni niti ni jasno, zakaj bi doktor znanosti iz računalništva sploh moral znati kakšnega od programskih jezikov (pa četudi basic ipd.).
Npr. v našem podjetju je programersko delo (golo kodiranje) najmanj cenjeno in plačano. Tisti, ki dejansko razvijajo zapletene algoritme, pa sploh ni nujno, da jih znajo sami skodirati.

Primer:
Nekoč, malo po zaposlitvi me je vprašal en frišni inženir, koliko lahko pričakuje plače potem, ko bo že res dobro znal programirati. Mu rečem, da ne prav dosti. Potem je dopolnil, kaj pa če bo res vrhunski programer? Pa smo mu lepo razložili, da bo za veliko denarja moral početi (še) marsikaj drugega kot programirati.

jerneju ::

In kaj je tisto marsikaj drugega? Zanima me, poveš kak primer. Npr. pisanje povsem unikatnih algoritmov, magari v slovenščini, ki jo potem en nizkoplačani programer prepiše v C, C++ ali Javo?

just_a_cook ::

Sem ravno prebral en intervju z direktorjem Siemensa. Pravi, da je plača (primerljivega po znanju in sposobnostih) EU vs. Vzhodni svet 1:6.

Mislim, da se bo tudi v tej branzi zgodilo enako, ampaka pocasneje, da bo trg naredil svoje. Selitev na vzhod.
Torej se place "programerjem" ne bodo pretirano zvisevale. Razlika je namrec ogromna.
Znanec, ki ima IT firmo, dela samo še z vzhodnimi delavci. (v njegovem primeru Ukrajina).
==================
Just a cook

kekz ::

Kolega se že pred kar dosti časa pogovarjal z enim nemškim šefom za razvojni posel. Poleg znanih zadeva ga je Nemec presenetil z vprašanjem po razvoju enega novega produkta, koliko bi pri nas stalo. Kolega ni imel pojma, pa je kar na pamet obrisal eno ceno.
Nemec, presenečen, mu odvrne, da bi toliko stalo tudi pri njih. Kako je to mogoče, ko imamo pa pri nas 5x nižjo ceno delovne sile od nemške?
Kolega "se je znašel" in mu razložil, da to je morda že res, ampak pri nas bi pa zato 5x dalj časa delali :D>:D.

vasquez ::

Npr. v našem podjetju je programersko delo (golo kodiranje) najmanj cenjeno in plačano.


Zato pa SW industrija proizvaja tak junk. Programirajo samo začetniki in najbolj nesposobni. Sposobni napredujejo, postanejo projektni vodje in potem visijo na sestankih in se ukvarjajo z birokracijo.

mainman ::

vasquez: se 100% strinjam.

Tudi če programerju nekdo napiše algoritem, on mora še vedno dobro poznati programski jezik, okolje(IDE), sistem in po možnosti tudi delovanje hardwara na katerem bo zadeva tekla. Če je zaposlen v manjši firmi potem pride zraven še SQL, razni skriptni jeziki, ....

kekz ::

Ja in potem damo to Moldavcem ali Romunom (tudi Afričane smo že imeli), da skodirajo...

Glodko ::

Mene pa zanima, kakšna je razlika v plači med mojo bodočo izobrazbo (se pravi diplomiran inženir rač. in info.) in med univerzitetnim dip. inž. rač. in info. ? Večina kolegov pravi, da tukej važijo izkušnje in znanje in velikih razlik ni! Pa še vas uprašam, kak mate mnenje, pa če ma kdo kakšne konkretne podatke?

kopernik ::

Konkreten podatek je tak, da je plača najbolj odvisna od učinkovitosti. No, visoko izobraženi ljudje (magisterij, doktorat) seveda lahko računajo tudi na vodstvene funkcije, kjer je sigurno plača kar dobra. Ampak, če se pogovarjamo o "pešadiji", potem izobrazba niti ni tako zelo pomembna, razen v državnih službah.

mainman ::

kekz: ja, saj drugi vam ne bo delal.

vasquez ::

kekz: In kakšen je rezultat? Je to outsource ali so zaposleni pri vas?

kekz ::

Tuji koderji so bili zaposleni pri nas za slabega jurja € na mesec. Vsi so bili z visoko ali univerzitetno izobrazbo.
Tako kot običajno so tudi oni različni, eni so ful maherji in sposobni, drugi pač manj. Tako jim tudi razdeliš delo.
Saj, kaj jim pravzaprav manjka, da bi lahko dobili in delali bolj donosne posle? V glavnem samo to, da ne poznajo jezika in jih ne moreš poslati na teren, da sami sebi zorganizirajo posel.

To je tudi največja mana naših mladih kadrov (direktno iz šole). Vsak rabi zraven še enega človeka, ki mu direktno servira, kar je treba postoriti. Sami pa so zelo ne samoiniciativni. Nad novinci sem tudi dostikrat razočaran, ker jim na začetku dam delo, iz katerega bi se kaj naučili (predvsem to je namen). Veliko njih pa se zapodi na googla in najde cut/paste približno rešitev. Potem iz razgovora ugotoviš, da človek sploh ne ve, kaj je delal, samo da je približen rezultat (takšna je vse prevečkrat današnja mladina). Namen (naučiti se) s tem seveda ni dosežen. Očitno se pri kariernem razvoju ne da prehitevati.

Tody ::

Seveda se ne da ! Za napredovanje je treba tudi zoreti! In tudi mentor more biti pravi, če je v ozračuju, naredi čimprej ali kak podoben "ne se sekirat ti sam kucaj" ali podoben sistem, potem seveda noben noče razočarat človeka :)

Drugače si more pa tud programer ali katerikoli drug zaposleni želeti naučiti in proučiti zadeve :)

axxer2 ::

a je morda tukaj kdo informatik na telekomu??
če je me lahko na privat kontaktira... imam eno vprašanje :D glede plač

geek82 ::

V SRC se menim, da pridem tja za Java programerja. A je kdo od tam? Kako ste zadovoljni? Kakšni so odnosi med sodelavci? Kakšno max plačo lahko dosežem, če imam 2 leti izkušenj v Java programiranju?

jerneju ::

3-5 eur na uro bruto.

kixs ::

geek82:

placo imas taksno kot si jo izboris... nobena firma te ne bo placala eXtra, ce se ne bos sam tako zmenil.

Je pa res, da moras primerno temu tudi delat.

V vecini podjetij pa imajo danes narejeno sistematizacijo delovnih mest. Torej, izobrazba + izkusnje + delovno mesto = placa. Place se potem med sodelavci istega oddelka minimalno razlikujejo in ti, kot nov, imas seveda najmanj in tudi ne mores kaj barantat. Prides, povedo koliko dajo in to je to.

lp

Red_Mamba ::

no ti idi na sestanek in jim reči da si lahko to urno postavko nekam zatlačijo, tolk zaslužijo študenti začetniki :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

geek82 ::

Kaj pa razmere v SRC-u, odnosi med zaposlenimi? A kdo dela tam?
Ja, 3-5€ bruto je brezveze, zanima me nek dejanski podatek.

shock ::

geek82:

A imaš kakšno fakulteto? Izkušnje? Tudi jaz imam 5 let "izkušenj" java programiranja. A si kot študent bil dejaven (delal kaj za fakulteto - demonstrator, sodeloval pri kakšni delavnici)?. Kakšne reference? Prejšnja plača? A misliš delat kot pripravnik? Če boš delal kot pripravnik ne pričakuj velike plače. Celo boš imel manjšo plačo kot študent, ki imajo cca 4-5€ na uro. Ne vem kero podjetje zaposli enega takoj za nedoločen čas, prvo te zaposlijo kot pripravnik oz za določen čas, potem šele za nedoločen čas in takrat se pogovarjajo o dejanski plači. Čez čas ko se boš uveljavil in boš imel solidno plačo, boš začel tudi dojeti, da ni vse v plači. Varjami ko boš spet naslednjič iskal drugo službo, ne boš samo gledal na plačo ampak, kakšno je podjetje (zanesljiva, nezanesljiva), itd.

geek82 ::

@shock: daleč od tega, da bi bila plača najbolj pomembna. Ves čas že sprašujem o odnosih v firmi, pa nihče nič ne pove. Vsaj enako pomembni kot plače so odnosi v podjetju. A si ti iz SRC-a? Naj se javi nekdo od tam, da pove kaj o klimi v firmi.
Pripravnik je tisti, ki se prvič v življenju zaposli (v neki stroki).
Ja, fakulteto imam, FER. Pa izkušnje so prave javanske, ne javascript in web strani.
A mi lahko nekdo da samo orientacijske podatke o plači?

Gandalfar ::

no .. javascript je cisto resni jezik kjer rabis cisto postene izkusnje, ce hoces kaj pametnega naredit

cyber_killer ::

3-5€ sucks vec majo po proizvodnjah.Ne pa eno programiranje.Se pravi na koncu dobis bednih 500-700€ zato si pa hodu na fax 3-5 let.En z osnovno solo v proizvodnji ma pa glih tako placao.Ma fukjeni so vsi .

Zgodovina sprememb…

Roadkill ::

Tule na SRCu je vzdušje med sodelavci, vsaj v naši ekipi, super.

Plače so pa seveda odvisne od tega kaj pokažeš in na katerih projektih delaš.

Sem pa na src.si cca 3 leta in pol od tega pol leta redno.
Ü

cryptozaver ::

Pred cajtom so na Housingu iskali predavatelje za Javo. Kok je plačano ne vem, je pa priložnost za dodaten zaslužek, če koga zanima...

kekz ::

> 3-5€ sucks vec majo po proizvodnjah.

Delam v softverski hiši in programiranje JE proizvodnja.
Ni mi jasno, zakaj je toliko ljudi prepričanih, da je programiranje UMETNOST. :\

jype ::

Tko kot študentje lahko štancajo forme v visual basicu za 3€ na uro lahko jaz programiram umetnost za 300€ na uro.

Umetnost, ki izvira iz izkušenj. Izkušnje pa, kot vemo, so premo sorazmerne s količino uničenega orodja, za katerega mora nekdo plačat.

cryptozaver ::

Pravzaprav na nek način je. To je intelektualno in ustvarjalno (relativno) delo, ki ga ne moreš primerjat z rutino kot npr delanje backupov ali konfiguracijo networka. Zahteva specifičen način razmišljanja ki mu marsikdo ni kos.

Tko da CENIT se je treba, sicer nas ne bodo cenili drugi :D

Še nekaj definicij umetnosti po stricu googlu: klik

Zgodovina sprememb…

jype ::

cryptozaver> ali konfiguracijo networka.

Tudi tole se šteje za umetnost, če ni ravno SOHO :)

cryptozaver ::

No ja glih kreativno ni, čeprav znanje seveda šteje. Pa še precej dobro plačano je ;)

Mr.B ::

Iskušnje štejejo, ostalo, je samo štartna pozicija, ki te lahko zacementira, če ne pokažeš rezultatov. Teža cementa te pa lahko tudi potunka nižje,....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

cryptozaver ::

Ja sej je povsod enako. Po drugi strani pa bolj ko lezeš gor, oz če si gradiš kariero, manj delaš svoje delo in se več ukvarjaš s folkom.

Za moje pojme najtežje delo. Pravzaprav še noben moj šef dosedaj ki je iz strokovnjaka postal šef ni bil dober šef. Odtrgan po svoje, delo z ljudmi pa drug planet... najboljše je bit namestnik. :D

kekz ::

> konfiguracijo networka
Potem je tole tudi umetnost, lahko še večja od programiranja.
Pa razmislimo, katere algoritme za čakalne vrste bomo uporabili, kako uredili kakovost storitev...
Pa prevzemanje v primeru izpadov in okvar (failover), pa visoka razpoložljivost, varnost (npr. IEEE 802.1x), šifriranje, tuneli,...

Pa kljub temu to ni umetnost ampak tehnika.

cryptozaver ::

Se strinjam ampak to presega okvire konfiguracije networka. Varnost je še precej več ker obsega še druge elemente. Network je tu samo en mali segmentek.
««
6 / 358
»»