» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
325 / 325
»
»»

Lonsarg ::

Pol pa imajo napako, se ne bi cudil k so salabajzerji :)

DamijanD ::

Jaz tudi še nimam blokov postavljenih, pa je že več kot 1 leto od SE (načeloma moraš imeti 1 leto meritev, da potem nastavijo bloke)

gogocak ::

DamijanD je izjavil:

Jaz tudi še nimam blokov postavljenih, pa je že več kot 1 leto od SE (načeloma moraš imeti 1 leto meritev, da potem nastavijo bloke)

no do 1 leta mi manjka 8 dni:)

Pol pa počakajmo, drugače bi pa to moralo biti na računu za 2 meseca ali?

Utk ::

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki bi ga morali znova zagnati danes, bo miroval še do prihodnjega ponedeljka, saj so razmere na trgu elektrike še naprej ugodne, so danes za STA

Tolk o tem, da paneli ne šparajo premoga.

Ascendor ::

Je kdo v kratkem sklepal pogodbo o samooskrbi? Je normalno, da je priključna moč, kar visoka? Npr sam imam soglasje za SE 11,2kW, postavljena bo pod 11kW, priključna moč v pogodbi pa naj bi bila 14kW. Je eno sploh povezano z drugim? Kako sploh dobavitelj to določi? Raje probam pri drugem dobavitelju?

MadMax ::

3x20x230=?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wcpapir ::

A še ima kdo probleme s Solar Edge in Telemachom oz. a jih kdo nima ki ima povezan inverter z wifi ali imate vsi utp povezavo ?

feryz ::

Ascendor je izjavil:

Je kdo v kratkem sklepal pogodbo o samooskrbi? Je normalno, da je priključna moč, kar visoka? Npr sam imam soglasje za SE 11,2kW, postavljena bo pod 11kW, priključna moč v pogodbi pa naj bi bila 14kW. Je eno sploh povezano z drugim? Kako sploh dobavitelj to določi? Raje probam pri drugem dobavitelju?
Daj pojdi še malo v šolo. Mogoče boš v drugo postal funkcionalno pismen. Čeprav ni zelo verjetno.

Ascendor ::

feryz je izjavil:

Ascendor je izjavil:

Je kdo v kratkem sklepal pogodbo o samooskrbi? Je normalno, da je priključna moč, kar visoka? Npr sam imam soglasje za SE 11,2kW, postavljena bo pod 11kW, priključna moč v pogodbi pa naj bi bila 14kW. Je eno sploh povezano z drugim? Kako sploh dobavitelj to določi? Raje probam pri drugem dobavitelju?
Daj pojdi še malo v šolo. Mogoče boš v drugo postal funkcionalno pismen. Čeprav ni zelo verjetno.

Očitno se moramo vsi na vse spoznati, pa nič. :)

feryz ::

Pa saj imaš priključno moč navedeno praktično povsod.
Od kje ti ideja, da si jo je dobavitelj energije sam izmislil in jo dal na papir?

Ascendor ::

Morda sem se pomešal dva pojma, se zgodi, motiti se je človeško.

starfotr ::

Utk je izjavil:

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki bi ga morali znova zagnati danes, bo miroval še do prihodnjega ponedeljka, saj so razmere na trgu elektrike še naprej ugodne, so danes za STA

Tolk o tem, da paneli ne šparajo premoga.


Ko pride do potreb in do dovolj visoke cene elektrike, TEŠ vklopijo. Drugače ga ne.

hruske ::

Ascendor je izjavil:

Je kdo v kratkem sklepal pogodbo o samooskrbi? Je normalno, da je priključna moč, kar visoka? Npr sam imam soglasje za SE 11,2kW, postavljena bo pod 11kW, priključna moč v pogodbi pa naj bi bila 14kW. Je eno sploh povezano z drugim? Kako sploh dobavitelj to določi? Raje probam pri drugem dobavitelju?


Priključna moč je vezana na varovalke in način priklopa.
Za trifazno z 20A varovalkami to pride 14kW.
Eno je povezano z drugim samo toliko, da je lahko sončna elektrarna največ 0,8-kratnika priključne moči, več ne.
Rad imam tole državico. <3

Ascendor ::

hruske je izjavil:

Ascendor je izjavil:

Je kdo v kratkem sklepal pogodbo o samooskrbi? Je normalno, da je priključna moč, kar visoka? Npr sam imam soglasje za SE 11,2kW, postavljena bo pod 11kW, priključna moč v pogodbi pa naj bi bila 14kW. Je eno sploh povezano z drugim? Kako sploh dobavitelj to določi? Raje probam pri drugem dobavitelju?


Priključna moč je vezana na varovalke in način priklopa.
Za trifazno z 20A varovalkami to pride 14kW.
Eno je povezano z drugim samo toliko, da je lahko sončna elektrarna največ 0,8-kratnika priključne moči, več ne.

Hvala za odgovor!
Sem potem ugotovil, da sem pomešal priključno in obračunsko moč, se zgodi, ups.

mertseger ::

Članek o redukcija solarne proizvodnje v Grčiji. Na Poljskem se je to v zadnjih 2 mesecih že nekajkrat zgodilo. V prihodnosti pa verjetno čaka tudi nas.

https://www.pv-magazine.com/2024/05/13/...

Ampak to še ni največji problem za tiste ki imajo solarne v kolikor bo šla njihova izgradnja tako navzgor kot ni na naših ministrstvih zamišljajo.

djgregec ::

wcpapir je izjavil:

A še ima kdo probleme s Solar Edge in Telemachom oz. a jih kdo nima ki ima povezan inverter z wifi ali imate vsi utp povezavo ?

Meni je prvi teden vsak dan ven metalo povezavo z inverterjem, potem pa sem povezal inverter preko WPS z routerjem in ni nikoli več ven vrglo...

joez7 ::

mertseger je izjavil:

Članek o redukcija solarne proizvodnje v Grčiji. Na Poljskem se je to v zadnjih 2 mesecih že nekajkrat zgodilo. V prihodnosti pa verjetno čaka tudi nas.

https://www.pv-magazine.com/2024/05/13/...

Ampak to še ni največji problem za tiste ki imajo solarne v kolikor bo šla njihova izgradnja tako navzgor kot ni na naših ministrstvih zamišljajo.


V tem članku je navedene, da samo za SE objekte > 400kW zahtevajo možnost omejitve.
Za vsako težavo se najde rešitev, verjetno bodo ponudili tretjo tarifo (dirigiran odvzem), je vseeno bolje kot omejevat proizvodnjo (kar je samo začasni ukrep - kot redukcija).
Kot lastnik male SE, ni bojazni, v skrajnem primeru se omeji export in poveča lastna poraba.

starfotr ::

Kakšna točno je razlika med eno veliko 400 kW elektrarno in 40x10 kW?

gort ::

Pogodba.

starfotr ::

Nič skrbet, če so prišli razni časovni bloki do malih porabnikov, bodo tudi odklopi elektrarne in morebitni penali prišli v nekaj letih za hišne elektrarne.

Utk ::

Nič skrbet, naše elektrarne bojo prej odplačane kot bo pa do tega prišlo.
Vi boste pa našli nov razlog za jamranje.

gort ::

Jaz osebno ne skrbim posebej glede tega, ker par let pomeni dolgo obdobje, boste pa drugi, morda glede obojega in skozi politiko. Žal živimo v bolj zanimivih časih.

Gregor P ::

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

joez7 ::

starfotr je izjavil:

Kakšna točno je razlika med eno veliko 400 kW elektrarno in 40x10 kW?


Ogromna. Razpršenost proizvodnje in porabe in istočasnost.

starfotr je izjavil:

Nič skrbet, če so prišli razni časovni bloki do malih porabnikov, bodo tudi odklopi elektrarne in morebitni penali prišli v nekaj letih za hišne elektrarne.


Pa imaš na SE montiran Inmeter?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

WaterBoy ::

Saj elektrarne se že sedaj izklapljajo med vikendi. Starejše elektrarne ki prodajajo energijo, stranke fizično izklapljajo ker so za vikend negativne cene odkupa energije.

hruske ::

Gregor P je izjavil:

So odgovarjali na vprašanja ljudi tudi v Svetovalnem servisu: Uresničite svoj trajnostni projekt - postavite sončno elektrarno


Luštna oddaja.

Gost je sicer kiksnil samo glede ogrevanja tople vode z ločenim tokokrogom - Ekosklad ponuja subvencijo za solarni ogrevalni sistem s PV paneli, ki niso priključeni na omrežje.
Rad imam tole državico. <3

gogocak ::

wcpapir je izjavil:

A še ima kdo probleme s Solar Edge in Telemachom oz. a jih kdo nima ki ima povezan inverter z wifi ali imate vsi utp povezavo ?

Jaz imam telemach - wifi in dela brez problema, razen ko žena otroku vrže ven varovalko za dnevno sobo, pol smo pa v temi glede soncne :)

feryz ::

Zakaj pa otroku mečete ven varovalko?
To diši po socialni službi.

sir_mha ::

Občasno ampak že dolgo časa spremljam proizvodnjo el. energije na tem naslovu:
https://app.electricitymaps.com/zone/SI

Ena stvar mi je enigmatična, zakaj je izkoristek sončnih elektrarn v Sloveniji praviloma najnižji v regiji?

Recimo danes:
SL: cca 17%
S.Italija: 41%
HU: 81%
AUT: 55%
SUI: 37%
Slovaška: 66%

in take cifre so pogoste. Slovenija je velikokrat na repu, o kakšnih 80+ številkah pa sam še nisem videl. Težko opaziš že 50%.

Ali smo res toliko oblačni pri nas?
««
325 / 325
»
»»