» »

Ubuntu 20.04 LTS je tu

1
2
3 4

LightBit ::

Tisti, ki hočete preiti na Linux najprej začnite na Windowsih uporabljati programe, ki delujejo tudi na Linuxu.
Tako postopno je precej lažje.

HotBurek ::

drysmoke, gledam seznam iso slik; disc1 je velki 900MB. Ali je kak manjši, da gre na 700MB velik CD?

https://download.freebsd.org/ftp/releas...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

suse_80 ::

Tako sem se navadil na Suse (od verzije 6.4 dalje na disketah, uradno kupljene ), da vztrajam še danes. Poskusil sem samo še Debian, ker sem ga rabil za MAC G5 ppc server, ko sem to upokojil, ostajam izključno na Suse. Ker uporabljam KDe, je itak isti šmorn katerakoli distribucija.

mihor ::

drysmoke je izjavil:

fuck_it_ je izjavil:

ki je zaradi svoje odprtosti varna


No na tale bullshit sem pa alergicen (opomba: uporabljam linux), ne ni zaradi svoje odprtosti nic bolj varna. Kode ne reviewa nihce sploh odkar so se spagetom pridruzile se lazanje in ravioli. Dejansko je danes v tipicnem softwaru (sploh javanskem sranju) bolj berljiva decompilana koda kot pa vsi nivoji nepotrebnih in brezveznih abstrakcij, overdisajniranja vsega samo funkcionalnosti ne, neskocnih kolazev samooklicanih prekvalificiranih parketarjev in salabajzerjev s previsokim mnenjem o samem sebi (webshitov, androidnezev,...). Tako da ne. Nic bolj varna ni zaradi odprtosti. In nehaj siriti brezvezne lazi, ki jih propagirajo bumbarji, ki znajo propagirati krilatice (ker so c00l), tam se pa njihovo znanje konca.


A closed-source softver pa kdo review-ja?? Prosim te lepo! Predvsem je ena glavnih prednosti opensourca, da lahko kdorkoli naredi svoj fork, če original avtor(ji) začnejo delat bedarije. Pa vsak lahko popravi, kar ga matra, zaradi tega imajo foss programi dejansko uporabne featureje in dodelane rešitve! Ne pa windows crap, kjer zadeve naredijo na pol in ne vlagajo več v razvoj, ker je good enough, da bo 90% folka zadovoljnih. Če hočeš OS po meri človeka, uporabljaš *nix (ne, osx kljub BSD izvoru za moje pojme ne spada vmes). Če si mazohist, se je6aj dalje na osx ali winsih z raznimi polprodukti. In ja, java je crap, to se pa strinjam s tabo. (:

poweroff ::

Glede Altuim - dela brez težav, je instalacija dosti straightforward?
sudo poweroff

MrNighthawk ::

drysmoke je izjavil:


Ce ti je merilo GUIja "lepota" potem ostani na windowsih. Oz. se kar odstrani iz racunalnikov, ne razumes, da "kladu" ne rabi biti lep.

Ne rabi bit lep... lahko pa je. Poglej si vse od Appla, ljudje si kupujejo laptopa za jurja plus in naložijo gor Chroma.
In to Ubuntu oz Linux tepe že nekaj časa, če ga hočeš podturit npr. enmu milenijcu
Ubuntu je naredil ogromen korak, samo za enega povprečnega uporabnika je nepraktičen in grd. Meni je sicer 20.04 lep. Sicer dobiš browser pa libre office potem se pa počasi konča.
Win10 "out of the box" ponuja praktično vse. Ok. Office manjka ampak tega s 3 kliki kupiš :)) ni več to kar bilo 10 let nazaj. Pol leta sem za vse po defaultu uporabljal win programe, mail, movies, muska itd. Vse dela. Za MKV file ti po dlja en extension. Imam Netflix app (možnost dlja), Deezer za musko, FB messenger... ni da ni, in vse dela.

Medtem pa za Ubuntu iščem spodoben mail program, ki dela in mogoče ne izgleda iz leta 95.

Pa mi je Ubuntu ful vredu. Ampak v 21. Stoletju povprečen uporabnik noče command line.

Sicer je od tistega ribbona naprej word taka katastrofa, da je libre office prava osvezitev.


Če se nek spodoben ITjev ne more navadit ribbona pa tut ne vem.
Kar se tiče bibliografije, citiranja apa standardov itd. je Word daleč spredaj. Je pa res, da to potrebuješ samo v akademskih vodah, več ali manj.

drysmoke ::

MrNighthawk je izjavil:

drysmoke je izjavil:


Ce ti je merilo GUIja "lepota" potem ostani na windowsih. Oz. se kar odstrani iz racunalnikov, ne razumes, da "kladu" ne rabi biti lep.

Ne rabi bit lep... lahko pa je. Poglej si vse od Appla, ljudje si kupujejo laptopa za jurja plus in naložijo gor Chroma.
In to Ubuntu oz Linux tepe že nekaj časa, če ga hočeš podturit npr. enmu milenijcu
Ubuntu je naredil ogromen korak, samo za enega povprečnega uporabnika je nepraktičen in grd. Meni je sicer 20.04 lep. Sicer dobiš browser pa libre office potem se pa počasi konča.
Win10 "out of the box" ponuja praktično vse. Ok. Office manjka ampak tega s 3 kliki kupiš :)) ni več to kar bilo 10 let nazaj. Pol leta sem za vse po defaultu uporabljal win programe, mail, movies, muska itd. Vse dela. Za MKV file ti po dlja en extension. Imam Netflix app (možnost dlja), Deezer za musko, FB messenger... ni da ni, in vse dela.

Medtem pa za Ubuntu iščem spodoben mail program, ki dela in mogoče ne izgleda iz leta 95.

Pa mi je Ubuntu ful vredu. Ampak v 21. Stoletju povprečen uporabnik noče command line.

Sicer je od tistega ribbona naprej word taka katastrofa, da je libre office prava osvezitev.


Če se nek spodoben ITjev ne more navadit ribbona pa tut ne vem.
Kar se tiče bibliografije, citiranja apa standardov itd. je Word daleč spredaj. Je pa res, da to potrebuješ samo v akademskih vodah, več ali manj.


Kot receno, "kladu" ne rabi biti lep. Pozerji pa rabijo lepe stvari, pa boh ne daj, da uporabljajo kladu, ker bo zatecen prst. Nije zvaka za seljaka in prav je tako.

pegasus ::

MrNighthawk je izjavil:

Medtem pa za Ubuntu iščem spodoben mail program, ki dela in mogoče ne izgleda iz leta 95.
Pazi, to je občutljiva tema. Pravilno bi bilo reči, da je mail nekje od '95 naprej pokvarjen in to, kar se danes okrog pošilja, je v veliki večini junk ;)
Imaš super mail cliente, ki delajo že desetletja zelo zanesljivo in zadovoljivo, a se fokusirajo na pravilen mail in aktivno filtrirajo vso moderno golazen kot npr. html v mailu in podobne neumnosti.

Ales ::

Claws? Evolution?

(al)pine? Defintivno ne izgleda, kot bi bil iz '95... Zgleda starejši! :D

MrNighthawk ::

drysmoke je izjavil:



Kot receno, "kladu" ne rabi biti lep. Pozerji pa rabijo lepe stvari, pa boh ne daj, da uporabljajo kladu, ker bo zatecen prst.

Dej mi povej kaj kadiš... pa definiraj kaj je pozer :))
Komp že doolgo časa ni orodje nekega ITjevca. In komp ni kladu, ker ni orodje. Za marsikoga je igrača, je cajtng,... pač multimedij.

sass628 ::

Pero_SLO je izjavil:

Katere destribucije še kaj drugi uporabljate? Vidim da se tu objavlja večinoma samo novice ko nov Ubuntu izide, za druge pa bolj malo. Jaz sem namreč na Arch Manjaro KDE. Za serverje pa uporabljam večinoma Debian net installe. Za SBC-je pa Armbian.

LP


Elementary OS 5.1 Hera - pantheon desktop (meni osebno še najbolj odgovarja, simple and it works)

Še seznam aplikacij, ki predstavljajo alternative "večjim" aplikacijam:

1. Microsoft Office --> LibreOffice, če želiš imeti ribbon vmesnik zaradi "boljše" produktivnosti je tu SoftMaker Office in pa WPS Office ( protip : inštaliraj ms fonte )
2. Adobe Acrobat --> Master PDF, Okular
3. Adobe Photoshop --> GIMP(poudarek na manipulaciji slik),
Adobe Photoshop --> Krita(poudarek na digitalnemu slikanju/risanju/animaciji)
4. Adobe Illustrator --> Inkscape (vektorska grafika)
5. Adobe Indesign --> Scribus (page layout)
6. Adobe Lightroom --> Rawtherapee, Darktable (fotografija)
7. Adobe Premiere --> Kdenlive, Shotcut, Olive, Davinci Resolve (video obdelava)
8. Adobe After Effects --> Blender, Natron, Nuke (video FX)
9. Adobe Animate --> Synfig Studio, Krita (animacija)
10. Adobe Audition --> Audacity, Ocenaudio, Mixxx ( urejanje glasbe/zvoka)
11. Cubase, Logic in ostali DAW --> LMMS, Ardour, Reaper, Bitwig Studio, Tracktion (daw)
12. Maya3D --> Blender (3D)
13. AutoCAD --> FreeCAD, LibreCAD
14. Igre --> PS/XBOX ali pa dualboot z Win

Če bo imel kdo željo pokukati v svet linuxa lahko nadomesti "večje" aplikacije z zgoraj napisanimi za lažjo tranzicijo, nekatere so brezplačne druge plačljive aplikacije. Preden pa seveda začnete pljuvati po brezplačnih aplikacijah npr. GIMP je sh*t, PS je tisočkrat boljši... dajte jim priložnost in se jih poskusite naučit uporabljati --> Google/Youtube/ E-books.

MrNighthawk ::

pegasus je izjavil:


Imaš super mail cliente, ki delajo že desetletja zelo zanesljivo in zadovoljivo, a se fokusirajo na pravilen mail in aktivno filtrirajo vso moderno golazen kot npr. html v mailu in podobne neumnosti.

Ne rečem, da ne delajo super, čeprav default mail client v Elementary OS ni pod nobenim pogojem odpiral gmaila, Thunderbird dela super... sam je res ostal v letu 98. Vseh res nisem probaval. Ampak k ti Win in Mac ponujata delujoče kliente out of the box k so skladni s sistemom in modernim dizajnom, se ne bo vsak povprečnež ukvarjal s command line in iskal zadeve po forumih.

sass628 ::

MrNighthawk je izjavil:

pegasus je izjavil:


Imaš super mail cliente, ki delajo že desetletja zelo zanesljivo in zadovoljivo, a se fokusirajo na pravilen mail in aktivno filtrirajo vso moderno golazen kot npr. html v mailu in podobne neumnosti.

Ne rečem, da ne delajo super, čeprav default mail client v Elementary OS ni pod nobenim pogojem odpiral gmaila, Thunderbird dela super... sam je res ostal v letu 98. Vseh res nisem probaval. Ampak k ti Win in Mac ponujata delujoče kliente out of the box k so skladni s sistemom in modernim dizajnom, se ne bo vsak povprečnež ukvarjal s command line in iskal zadeve po forumih.


Mogoče Mailspring?

HotBurek ::

Sem malo raziskoval BSD opcije, se odločil za OpenBSD, namestil v KVM in prišel v grafični vmesnik FVWM. Ka si nor! :D

Moram probat direktno na HW namestit, ker miška ni delala čist ok... Pa da vidim, GNOM vs FVWM.

Tolko, ko je govora o zastarelem 95 vs "modernem dizajnu"; 95 any time.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

pegasus ::

FVWM je default, da. A tudi druge opcije delajo precej lepo, minus specifični linuxizmi.
Bo pa čez kak teden OpenBSD 6.7, tako da boš lahko sprobal upgrade :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

WhiteAngel ::

MrNighthawk je izjavil:


Če se nek spodoben ITjev ne more navadit ribbona pa tut ne vem.
Kar se tiče bibliografije, citiranja apa standardov itd. je Word daleč spredaj. Je pa res, da to potrebuješ samo v akademskih vodah, več ali manj.


Glede ribonna je design flaw ta, da kuri vertikalen prostor, zasloni so pa vsi 16:9 ali še ožji. Beremo in pišemo pa še vedno od leve proti desni od zgoraj navzdol. Vidna površina dokumenta je na konvu manjša, p če se marketingarji na trepalnice postavijo.

Za citiranje uporabljam latex in bibtex, ki je od štarta doma na *nixu in Mendeley, ki sinhronizira bazo v library.bib. Sem pa CV napisal zadnjič z Mendeley pluginom za Libreoffice in tudi super deluje. Dvomim, da Word deluje bolje za akademijo. A v Word že lahko svg ali pdf embeddaš? Tudi ODF zelo slabo odpira zadnji Word, npr. tabele zdaj že podpira, "sloge" celic pa še ne, samo neposredno oblikovanje. Ne vem, ko si nekaj časa v free okolju vidiš, da so konkretno Microsoftovi produkti zelo zavrti. Pa ne bi bilo treba, da so. Politika pač.

Master_Yoda ::

14. Igre --> PS/XBOX ali pa dualboot z Win


Your PCMR membership has been revoked :D.

Ne resno, 90% spilov ki sem jih probal delajo na Linuxu preko Lutris in Protona. Ne rabis vec Windowsov za spile ...
Se posebaj ce imas vecino na Steamu, tam en checkbox obkljukas in dela.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

MrNighthawk ::

sass628 je izjavil:



Mogoče Mailspring?


Ta je naslednji na seznamu. Trenutno sem spet na win 10 :))

LightBit ::

sass628 je izjavil:

1. Microsoft Office --> LibreOffice, če želiš imeti ribbon vmesnik zaradi "boljše" produktivnosti je tu SoftMaker Office in pa WPS Office ( protip : inštaliraj ms fonte )

OnlyOffice je tudi dobra opcija.

MrNighthawk ::

Kaj pa Kubuntu? Samo tko informativno? Je kakšen privrženec?

WhiteAngel ::

MrNighthawk je izjavil:

Kaj pa Kubuntu? Samo tko informativno? Je kakšen privrženec?


Jaz.

poweroff ::

Meni Windows 10 tudi izgledajo v redu, samo nimam časa cele dneve po PowerShellu tipkat... v 21. stoletju uporabniki pač pričakujemo, da ne bo treba stalno po powershellu nekaj pisat pa register spreminjat.

Aja, da tega na Windowsih ni?

No, na Linuxu tudi že dolgo več ne!
sudo poweroff

Lonsarg ::

No ker zahod ni sposoben koraka naprej naredit pri linux UI vmesnikih bodo pa Kitajci prevzeli vajeti v svoje roke, dobrodošel ubuntu-kylin-20-04:
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/02/ubu...
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/04/ubu...

Skratka to pa je zadeva ki bi se jo morda upal dati punci in staršem namesto W10, dodal bi še WPS Office (je zgolj freeware, ampak vsi opensource office so trenutno grdi kot smrt) pa še par zadev pa je good!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Lonsarg ::

Kar se pa tiče mail klientov pa vidim da se še ni razširilo znanje o PWA dovolj. Na Ubuntu komot namestiš Chromium browser ki ti bo dovolil "inštalirati" katerokoli spletno stran. Skratka Gmail spletno stran si lahko preko Chromium v Ubuntu urediš da deluje kot ločena aplikacija, to je enaka funkcionalnost kot jo podpira tudi Windows 10 preko Edge. Ločeni mail klienti so pase :)

blay44 ::

johnnyyy je izjavil:


Ti Altium dela BP preko Wine? Če ne rišeš nekaj ekstremnega (8+ layerjev, length matching, kontrola impedance na n povezavah) potem je dobra alternativa KiCad.


Tnx.
Tisto z wini sem mislil na windowse. Se opravičujem.
Tole bom pa preizkusil. Še izdelavo knjižnic in free router. Za moje potrebe je čisto dovolj. Zih je kje kakšna caka. Sicer ne razumem zakaj nebi reje Kicad uporabljali.
Dejansko kot orodje rabim samo še Mono in Flatcam in tu pa tam kakšen prevajalnik/linker. Teh pa itak NiDaNi.

Matthai a misliš unga iz pašnikov na windowish? Bojda nove verzije delajo tudi na Lini. Preko enga oblaka ali nevihte...ne vem točno.

Master_Yoda ::

Lonsarg je izjavil:

No ker zahod ni sposoben koraka naprej naredit pri linux UI vmesnikih bodo pa Kitajci prevzeli vajeti v svoje roke, dobrodošel ubuntu-kylin-20-04:
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/02/ubu...
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/04/ubu...

Skratka to pa je zadeva ki bi se jo morda upal dati punci in staršem namesto W10, dodal bi še WPS Office (je zgolj freeware, ampak vsi opensource office so trenutno grdi kot smrt) pa še par zadev pa je good!


Izmisljevati si pa ni treba. Mint je cisto OK za starse, punce, whatever in je ze dolgo casa zunaj.
Dovie'andi se tovya sagain.

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:

No ker zahod ni sposoben koraka naprej naredit pri linux UI vmesnikih bodo pa Kitajci prevzeli vajeti v svoje roke, dobrodošel ubuntu-kylin-20-04:
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/02/ubu...
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/04/ubu...


Meni se sicer ne zdi tako pretirano lepši od recimo elementaryOS, ki obstaja že par let in je predvsem primeren za manj tehnično vešče. Tudi Mint in Ubuntu sta popolnoma ok in te dni zgledata zelo dobro (v veliko primerih že boljše tudi od Winsev in macOS).

Stvari pa na žalost hitro razpadejo ko pridemo do 3rd party aplikacij (Open/LibreOffice je žalost ne glede na ista nabijanja zadnjih 10 let), ampak to tudi postaja manj pomembno odkar vsi preklapljajo na SaaS storitve.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

LightBit ::

Ali je videz res tako pomemben?

pegasus ::

Na žalost je. Velika večina ljudi razmišlja vizualno ...

Mavrik ::

LightBit je izjavil:

Ali je videz res tako pomemben?


Ja, udobje uporabe in prijetna estetika sta vedno bila pomembna. Tako kot večina ljudi noče živeti v umazani in nametani baraki, tako nočejo uporabljati grdih in nametanih vmesnikov pri tehnologiji. Nerazumevanje tega je pa tudi razlog, zakaj imamo po več desetletjih še vedno te teme, kjer se dogaja circlejerk med Linuxaši, ki nikakor ne uspejo razumeti zakaj več ljudi ne uporablja namiznih distribucij.

Roko na srce, Ubuntu je naredil ogromno v tej smeri in njihovo izboljšanje uporabniške izkušnje, konsistence, izgleda in tehnične kvalitete je eden glavnih razlogov za njihov preboj na prvo mesto in povečanje popularnosti Linuxa doma. Ampak na žalost jih potem vedno pustijo na cedilu drugi, ki še vedno mislijo da je LibreOffice vmesnik z 90tih nekaj kar je konkurenčno zaprtim rešitvam. Problem je da recimo LibreOffice trenutno ne ponuja kaj veliko - je slabši v praktično vsakem vidiku od Officea, obenem pa Office tudi ni več drag, tako da zelo težko konkurira zaprtemu produktu. Obenem je pa GDocs pokazal kako učinkovite so lahko firme pri spletni kolaboraciji, Office 365 je sledil, OpenSource svet pa se še vedno krega a je Microsoftova 10 let stara inovacija v vmesniku ok. Kot da bi gledal flamewar med kočijaži.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

pegasus ::

Nikakor ne uspejo razumeti? Se ne strinjam ... v teh debatah se počutim kot zatirana manjšina, ki se ji aktivno onemogoča izražanje in posiljuje z nekimi nepotrebnimi modernimi grafičnimi vmesniki, ki v veliki večini aktivno zavirajo produktivnost. Samo poglej današnji web ... en sam obup.

LightBit ::

MrStein ::

Milijonta iteracija "joj, zakaj ljudje na veliko ne nosijo mojega revolucionarnega puloverja z enim rokavom? ... nekaj je narobe z ljudmi!"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

misek ::

poweroff je izjavil:

Meni Windows 10 tudi izgledajo v redu, samo nimam časa cele dneve po PowerShellu tipkat... v 21. stoletju uporabniki pač pričakujemo, da ne bo treba stalno po powershellu nekaj pisat pa register spreminjat.
Se sprašujem kaj vi počnete z računalnikom, da morate cele dneve uporabljati powershell? A nimate nobenih uporabniških programov gor in se ukvarjate samo z operacijskim sistemom?

Praskalec ::

Če zavira uporabnika seveda ni dober. Daj primer prosim.
Office 365 ima recimo vedno boljši UX (osebno se mi zdi, da tudi UI, ampak to je bolj subjetkivno). Nekaj časa nazaj so v powerpoint dodali asistenta, ki ti avtomatsko generira lepe in uporabne slajde glede na vsebino, ki si jo dal gor. Tega (afaik) nima nobena open source rešitev, uporabniku pa prihrani ogromno časa. Word je ravnokar dodal auto-complete za stavke. Spet - kdo ima še to poleg njih?

Se pa strinjam. Precej programja ima zadnje čase precej slabo načrtovan vmesnik, kjer je glaven fokus na izgledu, namesto uporabnosti. Jaz sumim, da je problem v tem, da firme za izdelavo UI najamejo umetnike, ki pa o UX nimajo pojma. Ko sem pred časom sodeloval s študentkami iz ALUO na enem projektu, sem opazil, da oni o razvoju uporabniških vmesnikov, s stališča uporabniške izkušnje, sploh nič ne govorijo (če to počnejo v kasnejših letnikih, naj me nekdo popravi). Besede papirnati prototipi, applicaton flow, uporabniška izkušnja ipd. so jim bile čiste neznanke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Praskalec ()

LightBit ::

misek je izjavil:

poweroff je izjavil:

Meni Windows 10 tudi izgledajo v redu, samo nimam časa cele dneve po PowerShellu tipkat... v 21. stoletju uporabniki pač pričakujemo, da ne bo treba stalno po powershellu nekaj pisat pa register spreminjat.
Se sprašujem kaj vi počnete z računalnikom, da morate cele dneve uporabljati powershell? A nimate nobenih uporabniških programov gor in se ukvarjate samo z operacijskim sistemom?

Saj do programov sploh prideš ne. Ves čas posodibitve, ki ti prestavljajo nastavitve.

misek ::

LightBit je izjavil:

Saj do programov sploh prideš ne. Ves čas posodobitve, ki ti prestavljajo nastavitve.
Kot sem napisal res ne vem kaj eni počnete. Bi si upal trditi da nekaj narobe :D

Praskalec ::

Praskalec je izjavil:

Se pa strinjam. Precej programja ima zadnje čase precej slabo načrtovan vmesnik, kjer je glaven fokus na izgledu, namesto uporabnosti. Jaz sumim, da je problem v tem, da firme za izdelavo UI najamejo umetnike, ki pa o UX nimajo pojma. Ko sem pred časom sodeloval s študentkami iz ALUO na enem projektu, sem opazil, da oni o razvoju uporabniških vmesnikov, s stališča uporabniške izkušnje, sploh nič ne govorijo (če to počnejo v kasnejših letnikih, naj me nekdo popravi). Besede papirnati prototipi, applicaton flow, uporabniška izkušnja ipd. so jim bile čiste neznanke.

Pa samo, da ne bo kdo narobe razumel. Nikogar ne napadam, zdi se mi, da bilo treba (s strani vseh - faksa za izobraževanje, firm za implementacijo ipd.) v UX vložiti več truda. Študentje niso krivi, če jih tega nihče ne nauči in jim ne povejo, da to sploh obstaja.

MrStein ::

Ja, ker naredijo "super program" in se čudijo, zakaj ga noben ne uporablja (razen njih samih, sorodnikov, ker jim je nerodno rečti ne in par naključnežev, ki so pač probali in pozabili deinstalirati).

Ni problem v gravitaciji, problem je v svinčenem cepelinu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

WhiteAngel ::

UX je tricky. Za začetek si moraš izbrati eno ciljno publiko (aka persono), si "izmisliti" primere uporabe in potem zasnovati UI okoli tega, seveda z aktualnimi (web) dizajnerskimi trendi (npr. flat izgled, kjer ne veš več, kaj je gumb in kaj napis). Če si izven ciljne publike (kao "bolj zahteven" uporabnik, recimo da rabiš izvoz v CSV iz Excela s custom delimiterji), si najebal. Posledično je toliko command line orodij v Linuxu, ker je to najmanjši skupni imenovalec vseh možnih person (od skript do power userjev) in lahko vse zadosti.

Mavrik ::

Praskalec je izjavil:


Pa samo, da ne bo kdo narobe razumel. Nikogar ne napadam, zdi se mi, da bilo treba (s strani vseh - faksa za izobraževanje, firm za implementacijo ipd.) v UX vložiti več truda. Študentje niso krivi, če jih tega nihče ne nauči in jim ne povejo, da to sploh obstaja.


Ampak za to moraš najprej prepoznati slab UX in aktivno delati na izboljšanju le-tega. In to se ne more začeti dokler živiš v jami v kateri je 3/4 dokončnana in hroščata kopija Offica 2000 dovolj. LibreOffice Writer je recimo da skor na nivoju Worda 2000, ampak kak Impress pa ne uspe pravilno delovati niti 20 minut.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

Kar se pa tiče mail klientov pa vidim da se še ni razširilo znanje o PWA dovolj. Na Ubuntu komot namestiš Chromium browser ki ti bo dovolil "inštalirati" katerokoli spletno stran. Skratka Gmail spletno stran si lahko preko Chromium v Ubuntu urediš da deluje kot ločena aplikacija, to je enaka funkcionalnost kot jo podpira tudi Windows 10 preko Edge. Ločeni mail klienti so pase :)


Samo da je UI od gmaila neuporabno počasen k skret s shitload javascripta? Vse, kar rabim, je pa, da pogledam, če je tovarišica za moje otroke že poslala gradivo in da ga sprintam. Save all vseh priponk gmail ne pozna, ker je web crap.

Mavrik ::

WhiteAngel je izjavil:

UX je tricky. Za začetek si moraš izbrati eno ciljno publiko (aka persono), si "izmisliti" primere uporabe in potem zasnovati UI okoli tega, seveda z aktualnimi (web) dizajnerskimi trendi (npr. flat izgled, kjer ne veš več, kaj je gumb in kaj napis). Če si izven ciljne publike (kao "bolj zahteven" uporabnik, recimo da rabiš izvoz v CSV iz Excela s custom delimiterji), si najebal. Posledično je toliko command line orodij v Linuxu, ker je to najmanjši skupni imenovalec vseh možnih person (od skript do power userjev) in lahko vse zadosti.


Eno najširše uporabljanih orodij je Microsoft Excel, ki zmore na tisoče različnih stvari. Do te mere, da cele industrije laufajo na Excel sheetih. Pa ni command-linea. Pa uporabljajo ga otroci, "tajnice", direktorji in vodilni inženirji.

Da se - če se hoče in s pravim pristopom. To da obupaš na prvem koraku pa rečeš "60 opcij na CLIju je edini način!" je... začetek obupa :)

Canonical ima tule kar ok pristop (tudi če ignoriramo par neumnosti kot je Mir pa Snap), ampak konkurenca je precej bolj fokusirana.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

WhiteAngel ::

Mavrik je izjavil:


Eden najširše uporabljanih orodij je Microsoft Excel, ki zmore na tisoče različnih stvari. Do te mere, da cele industrije laufajo na Excel sheetih. Pa ni command-linea. Pa uporabljajo ga otroci, "tajnice", direktorji in vodilni inženirji.


No, bom jaz odgovoril, kako nastaviti custom delimiter pri CSV izvozu. Nastavi se ga system-wide v Control panelu:
https://www.koskila.net/how-to-change-t...

O kakovosti Microsoftove programske opreme in UX-u naj vsak presodi sam.

Pa še nekaj, tudi vozniški izpit moraš opraviti, če želiš voziti avto in ti še boljši UX sedenja v avtu ne bo pomagal. Isto folk dela sranje dokumente z Wordom in ITjevci naj bi to početje podpirali?

LightBit ::

misek je izjavil:

LightBit je izjavil:

Saj do programov sploh prideš ne. Ves čas posodobitve, ki ti prestavljajo nastavitve.
Kot sem napisal res ne vem kaj eni počnete. Bi si upal trditi da nekaj narobe :D

Avtomatske teste poganjamo vsako noč.
Ali je potem to narobe, če ne želimo, da se sredi noči vse resetira, skenira za viruse, in spreminja nastavitve?

misek ::

LightBit je izjavil:

Ali je potem to narobe, če ne želimo, da se sredi noči vse resetira, skenira za viruse, in spreminja nastavitve?

Od česa se vse resetira in spreminja nastavitve? Meni se ničesar ne dogaja samo od sebe.
Posodobitve Windowsov onemogoči za določen čas, antivirusu nastavi kdaj naj kaj počne, kaj še?

LightBit ::

misek je izjavil:

LightBit je izjavil:

Ali je potem to narobe, če ne želimo, da se sredi noči vse resetira, skenira za viruse, in spreminja nastavitve?

Od česa se vse resetira in spreminja nastavitve? Meni se ničesar ne dogaja samo od sebe.
Posodobitve Windowsov onemogoči za določen čas, antivirusu nastavi kdaj naj kaj počne, kaj še?

Od posodobitev seveda.
In potem se čudiš, da se ves čas ukvarjamo z sistemom. Ali naj grem vsak teden na vse virtualke zakasniti posodobitve?
Defenderja se sploh ne da več izklopit normalno (izkopiš ga pa še kar nabija CPU).

Edina rešitev so skripte, ki na silo onemogočijo zadeve, ampak je to treba vzdrževati in je nevarnost da kaj tudi pokvariš, ker z vsakim updejtom pridejo novi bombončki.

misek ::

Prvi zadetek How to Turn Off Windows Defender (Temporarily and Permanently): https://learn.g2.com/how-to-turn-off-wi...

Nisem poskušal ker nimam potrebe.
Posodobitve se lahko odložijo za več kot teden dni.

Imam občutek, da se malo pretirava :)

Mavrik ::

LightBit je izjavil:


Od posodobitev seveda.
In potem se čudiš, da se ves čas ukvarjamo z sistemom. Ali naj grem vsak teden na vse virtualke zakasniti posodobitve?
Defenderja se sploh ne da več izklopit normalno (izkopiš ga pa še kar nabija CPU).

Edina rešitev so skripte, ki na silo onemogočijo zadeve, ampak je to treba vzdrževati in je nevarnost da kaj tudi pokvariš, ker z vsakim updejtom pridejo novi bombončki.


Glih pravi čas si to omenjal - Ubuntu 20.04 uporablja po novem tudi Snap način pakiranja aplikacij, kjer se stvari posodobijo samodejno in se takoj tudi ponovno poženejo. Brez opcij in brez načina, da to ugasneš. Nekoliko hujše kot na Windowsih. Deinštalacija tega je kar tečna: https://www.kevin-custer.com/blog/disab...
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

blay44 ::

Pa o čem Vi to?
Imaš Gambas, Python...NiDaNI. Vse free. No gajbo pira ali kako drugač že žrtvuješ za obstoj skupnosti. Še v Cju lahko s sdl, pa opengl ali pa kar direkt x11 narediš gui, kakor in kaj se ti zahoče. Tko isto je tudi v Windowsih. In to sebi prilagojeno.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 19.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
85861 (4168) Zvezdica27
»

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
18947717 (38341) MrStein
»

Izšel Ubuntu 10.10 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22166063 (56147) Icematxyz
»

Izšel je Ubuntu 8.04 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14515794 (9998) Jst

Več podobnih tem